Beagle - o rasie okiem hodowcy 0
Beagle - o rasie okiem hodowcy

Beagle to niezwykłe psiaki, które przez swoje umaszczenie czasem nazywa się potocznie „krówkami”. Beagle to rasa myśliwska, która dobrze sprawdzi się na polowaniach, ale także w najróżniejszych psich sportach. Te średniej wielkości psiaki mają mnóstwo uroku i nietrudno się w nich zakochać. Do rozmowy o czworonogach rasy beagle zaprosiłam Grzegorza Tarnowskiego, który prowadzi hodowlę Beaglove zarejestrowaną w FCI oraz ZKwP.

 

Historia Pana hodowli jest naprawdę długa, macie sporo wystawowych sukcesów. Jak zaczęła się Pana miłość do beagle?

Nasza historia z psami rasy beagle zaczęła się dość dziwnie. W naszym życiu odkąd pamiętam, pojawiały się psy różnych ras: owczarki niemieckie, american staffordshire terrier, a nawet owczarek podhalański. Jednak nigdy nie myślałem, że kiedykolwiek będę hodował beagle. Tak naprawdę miłość do „krówek” zaczęła się od mojej żony i syna, którzy zawsze marzyli o posiadaniu tej rasy. Dziwnym zbiegiem okoliczności w trakcie mojego wyjazdu służbowego pojawił się niespodziewany gość. Piękna suczka beagle, która po prostu zwiała z posesji i ruszyła zwiedzać świat. Ewidentnie była na „gigancie” kilka dni, brudna i głodna, a jednak miała w sobie to COŚ. Oczywiście jak to łaciatki, zobaczyła jedzenie i już była moja. Straszny przytulak, który nie miał najmniejszych problemów z nowo poznana osobą. Nie mogłem jej tak zostawić. Po niespełna dwóch godzinach, pomocy miejscowej kliniki oraz Internetu odnalazłem właścicieli, którzy już tracili nadzieje na jej powrót do domu. Tamtego dnia wiedziałem, że to są psy, które chcę hodować. Zacząłem dużo czytać, poznawać zachowania tej rasy i nie mogło być inaczej — rozpocząłem poszukiwania swojego pierwszego beagle!

Nasz pierwszy beagle był bardzo trudnym wyborem, gdyż zdecydowaliśmy się na umaszczenie bicolorowe. Niestety bicolory mają ciężej na wystawach w porównaniu z tricolorami, często decydują drobne detale w tym właśnie kolor. Po ciężkich treningach udowodniliśmy, że bicolory też są piękne i mogą wygrywać wystawy krajowe, a nawet międzynarodowe. Obecnie posiadamy najbardziej utytułowanego reproduktora bicolorowego w Polsce.

 

 

Dlaczego wybrał Pan dla siebie właśnie tę rasę?

Jest to specyficzna rasa psów. Psów, które posiadają piękną historię, są wierne i nierozłączne ze swoim właścicielem (chyba że zapachy w okolicy będą nie do opanowania). Beagle są świetną rasą nadającą się do prób pracy, a zarazem niesłusznie uważane za niezbyt mądre i ciężkie do ułożenia przez część społeczeństwa. Tak naprawdę beagle są bardzo mądrymi psami.

 

Czy mógłby Pan opowiedzieć więcej o historii tej rasy?

Historia beagle sięga lata wstecz, ponieważ są bardzo starą angielską rasą psów znaną od średniowiecza. Niestety przez problemy ze słabym rozmnażaniem wyginęły w latach 30. XX wieku. Znane współcześnie beagle zadomowiły się jednak na stałe w Wielkiej Brytanii. Początkowo psy służyły tylko do polowań, ale z czasem stały się bardzo modne na salonach. Jeśli chodzi o historię beagle w Polsce, to tak naprawdę dopiero w latach 90. powstały pierwsze hodowle oparte na liniach hodowlanych z Finlandii czy Danii. Patrząc na dzisiejsze czasy, możemy się pochwalić wieloma świetnymi hodowlami beagle, które liczą się na całym świecie. Posiadamy w naszym kraju piękne psy, które niejednokrotnie podbijały wystawy światowe.

 

Czy beagle nadal wykorzystywane są w myślistwie? Z jakimi psimi sportami beagle dobrze sobie radzą?

Oczywiście, jest wiele „łaciatków” dla których polowania są codziennością. W końcu są to psy gończe, a zające bardzo je przyciągają. Beagle osiągają wybitne wyniki w agility oraz potrafią pięknie pracować nosem.

 

Z jakimi problemami zdrowotnymi najczęściej borykają się beagle?

Niestety, jak większość ras na świecie Beagle potrafią chorować. Częstymi chorobami genetycznymi są: Imerslung-Gräsbeck syndrome (IGS) — zaburzenie charakteryzujące się nieprawidłowym wchłanianiem witaminy B12, Factor VII deficiency, Musladin-Lueke syndrome (MLS) — rozległe zwłóknienie stawów i skóry, Neonatal cortical cerebellar abiotrophy (NCCD), Osteogenesis imperfecta — zaburzenia w prawidłowej budowie kolagenu, Pyruvate kinase deficiency (PK), Primary open angle glaucoma (POAG),Lafora disease. Jedynie wszystkie badania genetyczne i kontrola psów, które rozmnażamy, daje nam pewność, że szczeniaki będą od nich wolne. Dlatego tak ważne jest kupowanie psów ze sprawdzonych hodowli, które dbają o zdrowie swoich pociech, nie rozmnażają psów chorych oraz są nastawione na jakość i zdrowie szczeniąt, a nie tylko na zysk.

 


Jakie wady mają psiaki rasy beagle?

Wady? Przecież to psy bez wad. Nie no oczywiście je mają. Na pewno są to psy, które wymagają poświęcenia im czasu. Ponadto świetnie pracują nosem, co nie zawsze jest plusem, ponieważ potrafią po prostu niespodziewanie ruszyć w kilkudniową wędrówkę do miejsc, które przyciągają je zapachami. Poza tym większości są strasznymi łasuchami, potrafią jeść bez opamiętania.

 

Największe zalety beagle?

Bez wątpienia najlepszą zaletą beagle jest ich urok, są to psy, które z pewnością oczarują każdego. „Krówki” bywają niezwykle inteligentne i przy odpowiednim zachęceniu potrafią bardzo szybko się uczyć.

 

Beagle to rasa myśliwska. Jak podejść do wychowania?

Zgadza się, są to psy myśliwskie i ich natura daje o sobie znać. Całe szczęście są strasznie łase na jedzenie, a co za tym idzie — za żarcie zrobią wszystko. Przy odrobinie czasu i garści smakołyków wychowamy każdego beagle.

 

Czy beagle można zaliczyć do psów, które potrzebują dużej ilości bodźców i aktywności?

Oj tak. Potrzebują odpowiedniej dawki aktywności, w przeciwnym razie potrafią być psotne. Oczywiście aktywność to nie tylko spacery, ale również zabawy węchowe, a czasem i pozwolenie im na zdewastowanie ogrodu. To psy, które świetnie dogadują się w większych grupach. Ale po zapewnieniu im atrakcji potrafią przespać dłuuuugie godziny.

 

Czy psiak tej rasy nadaje się dla rodziny z dzieckiem?

Oczywiście! Posiadaliśmy wiele różnych ras psów i żaden nie nadawał się tak dobrze dla dziecka, jak beagle. Może dlatego, że tak naprawdę beagle same są, jak dzieci? Zresztą wystarczy zajrzeć na nasz profil na Facebooku Beaglove.

 

Jak dobiera Pan przyszłych opiekunów dla szczeniaków ze swojej hodowli?

Jest to największy problem każdego hodowcy. Zawsze bardzo ciężko jest rozstać się ze szczeniakiem, którego znamy i którym się opiekujemy od pierwszych dni. Nie ma na to chyba złotego środka. Przede wszystkim rozmowa i jeszcze raz rozmowa z przyszłymi opiekunami. Całe szczęście, że to hodowcy wybierają przyszłego właściciela, a nie na odwrót. Każdy chciałby, żeby jego szczenię trafiło w jak najlepsze warunki do kochającej rodziny i póki nie będziemy tego pewni, nie oddamy szczeniaka.

 

 

Z jakimi mitami dotyczącymi beagle najczęściej się Pan spotyka?

Chyba najczęściej spotykanym mitem jest to, że beagle są niezbyt mądre i bardzo uparte. Nie jest to prawdą, wszystko zależy zawsze od drugiego końca smyczy, czyli od właściciela.

Więcej o niezwykłych rasach psów znajdziecie w naszym przewodniku po rasach. Możecie poczytać o jamnikach, buldogach francuskich, płochaczu niemieckim, owczarku australijskim i wielu innych.

Zdjęcia: Beaglove
Psi modele i modelki pochodzą z hodowli Grzegorza Tarnowskiego – Beaglove FCI/ZKwP
Rozmawiała: Patrycja Grzebyk

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl